Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach

Cena

Bezpłatne

Sezon

Całoroczne

Opis Atrakcji

Wzgórze Wiary – Majestatyczna Bazylika w Wambierzycach

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach to miejsce o niezwykłej historii i architekturze, położone w malowniczej dolinie Cedronu, u stóp Gór Stołowych. Często nazywana jest "Śląską Jerozolimą" ze względu na rozległą kalwarię i liczne obiekty sakralne. Bazylika wraz z kalwarią tworzy jeden z największych tego typu kompleksów w Europie. To miejsce kultu religijnego, ale i ważny punkt na mapie turystycznej regionu, przyciągający zarówno pielgrzymów, jak i miłośników historii i architektury.

 

Historia Sanktuarium Maryjnego w Wambierzycach

 

Historia sanktuarium sięga XII wieku, kiedy to według legendy, w niszy drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. W 1218 roku niewidomy Jan z Ratna miał w tym miejscu odzyskać wzrok, co zapoczątkowało napływ pielgrzymów. W miejscu cudu wzniesiono drewniany kościół, a następnie dwie budowle z cegły, które nie przetrwały do dziś. Obecna bazylika powstała w latach 1715-1723.

 

Znaczenie dla pielgrzymów

 

Sanktuarium w Wambierzycach od wieków jest ważnym miejscem kultu maryjnego, przyciągającym pielgrzymów z całej Polski i Europy. Uważane jest za miejsce cudownych uzdrowień i łask. Według legendy, około roku 1200 niewidomy Jan z Ratna odzyskał wzrok modląc się przy figurce Matki Bożej. Bazylika, kalwaria i inne obiekty sakralne tworzą wyjątkową atmosferę sprzyjającą modlitwie i refleksji.

 

Obiekty sakralne na terenie sanktuarium

 

Oprócz bazyliki, na terenie sanktuarium znajduje się wiele innych obiektów sakralnych, m.in.:
 

  • Kalwaria: Rozległy zespół kapliczek na wzgórzach Tabor, Synaj i Kalwaria, zbudowany na wzór Jerozolimy. Kalwaria ma układ tarasowy i liczy 79 stacji i 14 bram.
  • Ruchome szopki: Znajdują się w budynku u podnóża Kalwarii. Najstarsza pochodzi z XVII wieku.
  • Figura św. Wilgefortis: Ukrzyżowana kobieta z brodą, znajdująca się w kapliczce nr 57.
  • Źródło Maryi: Źródło, przy którym miały miejsce cudowne uzdrowienia.

 

Bazylika Nawiedzenia NMP
 

Architektura i styl

Bazylika to imponujący przykład architektury barokowej. Charakteryzuje się owalną nawą otoczoną krużgankami z 11 kaplicami. Fasada bazyliki, o horyzontalnym, kurtynowym układzie zdobią trzy płaskie szczyty i kamienne posągi apostołów. Wnętrze bazyliki zachwyca bogactwem dekoracji i dzieł sztuki.

 

Wyposażenie wnętrza

  • Najważniejszym elementem wyposażenia jest gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku, umieszczona w głównym ołtarzu. W bazylice znajdują się również m.in.:
  • Barokowa ambona z 1723 roku, dzieło Karla Sebastiana Flackera
  • Ołtarze boczne, m.in. św. Jana Nepomucena i św. Antoniego
  • Kuta krata z 1725 roku
  • Plafony z wizerunkami 12 Apostołów
  • Obrazy wotywne z XVI-XX wieku

 

Ciekawostki i legendy

Z bazyliką w Wambierzycach związane są liczne ciekawostki i legendy. Jedna z nich głosi, że liczba stopni prowadzących do bazyliki (56) ma symboliczne znaczenie: 33 stopnie symbolizują lata życia Jezusa, a 15 - wiek Maryi w chwili poczęcia. Inna legenda opowiada o św. Wilgefortis, młodej dziewczynie, której wyrosła broda, aby uchronić ją przed niechcianym małżeństwem.

 

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach to miejsce, które warto odwiedzić, będąc w Kotlinie Kłodzkiej. To nie tylko ważny ośrodek kultu religijnego, ale i perła architektury barokowej, otoczona malowniczymi krajobrazami. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do pieszych wędrówek i poznawania uroków Ziemi Kłodzkiej. Zachwycająca architektura, bogate wnętrze i niezwykła historia sprawiają, że bazylika jest miejscem wyjątkowym, które na długo pozostaje w pamięci.

 


Mapa atrakcji

Region

Ziemia Kłodzka

Czy podobała Ci się ta atrakcja?

0.0 0 Recenzje
Dodaj recenzję
Ocena
Wgraj zdjęcia
Anuluj