Góra Św. Anny - Wieża Widokowa

Cena

Bezpłatne

Sezon

Całoroczne

Opis Atrakcji

Wieża Widokowa na Górze Św. Anny: Odkryj Malownicze Wzgórza Włodzickie

 

W sercu malowniczych Wzgórz Włodzickich, niczym strażnik rozległych panoram, wznosi się Wieża Widokowa na Górze Św. Anny. Ta kamienna budowla, z bogatą historią i architektonicznym charakterem, stanowi idealny cel wycieczki dla każdego, kto pragnie nasycić oczy pięknem sudeckich krajobrazów. Już sama nazwa obiektu zachęca do odkrycia tajemnic i niezapomnianych widoków, jakie oferuje ten wyjątkowy punkt na mapie Polski.

 

 

Zapierające dech w piersiach widoki z Wieży Widokowej na Górze Św. Anny

 

Wejście na platformę widokową Wieży Widokowej na Górze Św. Anny to prawdziwa uczta dla zmysłów. Z wysokości niemal 23 metrów, rozpościera się przepiękna panorama, która przy dobrej pogodzie zdaje się nie mieć końca. Można stąd podziwiać malowniczą Nową Rudę, majestatyczne Góry Stołowe z ich charakterystycznymi formacjami skalnymi, a także odległe czeskie Broumovskie Steny. W zasięgu wzroku pojawiają się również Góry Sowie z ich zalesionymi szczytami, Góry Orlickie, Bardzkie oraz potężny Masyw Śnieżnika. To właśnie te rozległe perspektywy, obejmujące tak wiele charakterystycznych pasm Sudetów, czynią to miejsce wyjątkowym punktem obserwacyjnym.

 

 

Historia i Architektura z Czerwonego Piaskowca

 

Historia Wieży Widokowej na Górze Św. Anny sięga początku XX wieku. W 1911 roku, z inicjatywy Carla Ferchego oraz noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (GGV), wzniesiono tę modernistyczną konstrukcję. Projektantem był Heinrich Wolf z Berlina, co świadczy o ówczesnych powiązaniach regionu z ważnymi ośrodkami architektonicznymi. Ciekawostką jest fakt, że była to jedna z pierwszych sudeckich wież widokowych wykonanych w stylu modernizmu. Do budowy użyto lokalnego piaskowca o charakterystycznej, czerwonej barwie, co nadaje jej unikalny wygląd i doskonale wpisuje ją w otaczający krajobraz. Warto wspomnieć, że już w 1882 roku doceniano walory widokowe tego miejsca, stawiając tutaj drewnianą platformę o wysokości 5 metrów, co świadczy o długiej tradycji turystycznej tego szczytu.

 

 

Szlaki Turystyczne na Górę Św. Anny: Wędrówka z Widokami

 

Dla miłośników pieszych wędrówek, Wieża Widokowa na Górze Św. Anny stanowi doskonały cel wycieczki. Do szczytu prowadzi kilka malowniczych szlaków o różnym stopniu trudności i długości. Jedną z popularniejszych opcji jest zielony szlak, którym z parkingu położonego w pobliżu kaplicy można dotrzeć do wieży w zaledwie 5 minut. Nieco dłuższą, ale równie przyjemną trasą jest szlak zielony i żółty z centrum Nowej Rudy, liczący około 1,5 km i zajmujący mniej więcej 45 minut marszu. Dla tych, którzy preferują dłuższą wędrówkę, istnieje możliwość wyruszenia z ulicy Anny w Nowej Rudzie, skąd dotarcie na szczyt zajmuje około 40 minut latem i godzinę zimą. Szlak ten jest uważany za łatwy i idealny na niezbyt intensywną górską wycieczkę. Ponadto, dla bardziej zaawansowanych turystów, dostępne są dłuższe trasy, takie jak 11-kilometrowa pętla Nowa Ruda Słupiec – Góra Wszystkich Świętych – Góra Świętej Anny – Nowa Ruda czy 16,1-kilometrowa trasa z Nowej Rudy ulicy Kolejowej, której przejście zajmuje około 5 godzin i 20 minut.

 


 

Szlak (Kolor)Punkt StartowyDługośćSzacowany Czas DojściaPoziom Trudności
ZielonyParking przy kaplicyKrótkiOkoło 5 minutUber Łatwy
Żółty i ZielonyCentrum Nowej Rudy1,5 kmOkoło 45 minutŁatwy
ZielonyUlica Anny, Nowa Ruda-Około 40-60 minutŁatwy

 

Praktyczne Informacje dla Odwiedzających

Warto wiedzieć, że wstęp na Wieżę Widokową na Górze Św. Anny jest bezpłatny. Pod wieżą znajdują się stoły z ławkami, stojak na rowery, kosz na śmieci oraz miejsce na ognisko, co zachęca do odpoczynku i pikniku z pięknymi widokami w tle. Dla osób podróżujących samochodem dostępny jest bezpłatny parking w pobliżu kościółka, hotelu i restauracji, oddalony od wieży o niespełna 10 minut spacerem.
 

Odwiedzając Wieżę Widokową na Górze Św. Anny, każdy turysta ma szansę na chwilę wytchnienia od codzienności i zanurzenia się w pięknie natury. Niezależnie od tego, czy wybierzesz krótką przechadzkę, czy dłuższą wędrówkę, nagrodą będą niezapomniane widoki i satysfakcja z odkrycia kolejnego uroczego zakątka Sudetów.


Mapa atrakcji

Region

Ziemia Kłodzka

Czy podobała Ci się ta atrakcja?

0.0 0 Recenzje
Dodaj recenzję
Ocena
Wgraj zdjęcia
Anuluj