Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Cena

Płatne

Sezon

Całoroczne

Opis Atrakcji

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku - Podróż w głąb historii

 

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku to fascynująca atrakcja, która pozwala przenieść się w czasie i odkryć tajemnice ukryte pod kłodzką starówką. Ten labirynt korytarzy i piwnic, drążonych przez wieki, oferuje niezapomniane wrażenia i stanowi doskonałe uzupełnienie zwiedzania miasta.

 

 

Historia Podziemnej Trasy Turystycznej

 

Historia podziemnej trasy sięga XIII wieku, kiedy to mieszkańcy Kłodzka zaczęli drążyć piwnice pod swoimi domami. Początkowo służyły one jako magazyny, w których przechowywano towary, w tym słynne kłodzkie piwo. Z czasem podziemia rozrastały się, tworząc sieć korytarzy, a ich znaczenie rosło. W czasie wojen podziemia pełniły funkcję schronienia dla mieszkańców. Niska i stała temperatura panująca w podziemiach sprzyjała przechowywaniu żywności, z czego chętnie korzystano. Co ciekawe, kłodzkie podziemia często drążone były w litych skałach, co wyróżnia je na tle innych tego typu atrakcji. Rozwój gospodarczy miasta jest ściśle powiązany z rozbudową sieci podziemnych korytarzy, które służyły nie tylko jako magazyny, ale również jako piwnice kłodzkiego browaru.
 

W XX wieku podjęto decyzję o udostępnieniu części podziemi do zwiedzania. W 1966 roku specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali projekt trasy turystycznej. Po dziesięciu latach prac zabezpieczających, 4 grudnia 1976 roku, udostępniono zwiedzającym 600-metrowy odcinek.


 

Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej
 

Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej znajduje się u podnóża Twierdzy Kłodzko, przy ulicy Czeskiej.
 

Długość i czas zwiedzania

Podziemna Trasa Turystyczna ma długość około 600-700 metrów. Czas zwiedzania wynosi około 30 minut, jednak może się wydłużyć do godziny, w zależności od tempa i zainteresowania eksponatami.
 

Atrakcje na trasie

Spacerując podziemną trasą, można poczuć klimat dawnego Kłodzka. Interaktywny system nagłośnienia odtwarza odgłosy jarmarków, karczm i bitew, a liczne aranżacje z wykorzystaniem manekinów przywdzianych w epokowe stroje przybliżają obraz życia codziennego dawnych mieszczan. Na trasie znajdują się liczne ekspozycje, m.in. narzędzia katowskie, pralnia, piekarnia, karczma i kantor kupiecki. Dodatkowo, na trasie wyświetlane są animacje, np. szczury reagujące na ruch zwiedzających. Całość trasy jest subtelnie oświetlona, co potęguje wrażenia.

 

Ciekawostki i legendy

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku obfituje w ciekawostki i legendy. Oto kilka z nich:

  • Tajemnicze chodniki: Podziemia Kłodzka były wykorzystywane nie tylko jako magazyny i schronienie, ale także jako sieć tajnych przejść. Mówi się, że niektóre z nich prowadziły do Ratusza i miały strategiczne znaczenie obronne.
  • Skarb Templariuszy: Legenda głosi, że w podziemiach Twierdzy Kłodzko ukryty jest skarb Templariuszy. Czy to prawda? Tego nie wiadomo, ale z pewnością dodaje to tajemniczości temu miejscu.
  • Duchy w podziemiach: Niektórzy twierdzą, że w podziemiach Kłodzka można spotkać duchy dawnych mieszkańców. Zwiedzaniu trasy towarzyszą dźwięki dawnego miasta, gwar jarmarku, muzyka mieszczańska, a nawet odgłosy bitwy, co potęguje wrażenie podróży w czasie.
  • Animowane szczury: Na trasie można spotkać animowane szczury, które dynamicznie reagują na ruch przechodzących osób. To niecodzienna atrakcja, która z pewnością spodoba się najmłodszym zwiedzającym.

 

Opinie zwiedzających

Opinie o Podziemnej Trasie Turystycznej są zróżnicowane. Wielu zwiedzających docenia możliwość poznania historii Kłodzka w nietypowy sposób. Trasa jest chwalona za ciekawe ekspozycje i interaktywne elementy. Niektórzy turyści uważają jednak, że trasa jest zbyt krótka i monotonna.

 

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku to atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Oferuje ona niezapomniane wrażenia i pozwala przenieść się w czasie, odkrywając tajemnice ukryte pod kłodzką starówką. Interaktywne elementy, ciekawe ekspozycje i klimatyczne oświetlenie sprawiają, że zwiedzanie trasy jest fascynującą przygodą. Chociaż opinie o długości trasy są zróżnicowane, to z pewnością stanowi ona ciekawe uzupełnienie zwiedzania Kłodzka. Warto połączyć wizytę w podziemiach z wędrówką po okolicznych szlakach turystycznych i podziwianiem widoków z punktów widokowych na Kłodzkiej Górze i Szyndzielni. Pamiętajmy, że trasa nie jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Przed wizytą warto sprawdzić cennik biletów i skorzystać z możliwości zniżek.


Mapa atrakcji

Region

Ziemia Kłodzka

Czy podobała Ci się ta atrakcja?

0.0 0 Recenzje
Dodaj recenzję
Ocena
Wgraj zdjęcia
Anuluj