Wieża Widokowa na Kłodzkiej Górze

Cena

Bezpłatne

Sezon

Całoroczne

Opis Atrakcji

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze - klejnot w koronie Sudetów


Kłodzka Góra (757 m n.p.m.) to drugi co do wielkości szczyt w Górach Bardzkich. Prawdziwy rozkwit turystyczny tego miejsca nastąpił w 2020 roku, kiedy to na jej szczycie stanęła nowoczesna wieża widokowa. Od tego momentu, Kłodzka Góra zyskała miano jednego z najciekawszych punktów widokowych w regionie, przyciągając rzesze turystów spragnionych zapierających dech w piersiach panoram Sudetów. Wieża jest również częścią polsko-czeskiego „szlaku grzbietowego”, który łączy najatrakcyjniejsze punkty widokowe w Sudetach .

  
Historia wieży widokowej


Choć obecna wieża widokowa jest stosunkowo nowym obiektem, historia punktów widokowych na Kłodzkiej Górze sięga okresu międzywojennego. W 1927 roku wzniesiono tu kamienną wieżę z tarasem widokowym, która niestety popadła w ruinę po II wojnie światowej. Dopiero w 2020 roku, dzięki inicjatywie Powiatu Kłodzkiego i środkom unijnym, w ramach projektu „Czesko-polski szlak grzbietowy - część wschodnia”, marzenie o nowoczesnej wieży widokowej na Kłodzkiej Górze stało się rzeczywistością. Budowa trwała od czerwca 2019 do lipca 2020 roku, a koszt inwestycji wyniósł blisko 1,3 mln zł .   


Konstrukcja wieży


Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze to imponująca, 35-metrowa konstrukcja, zaprojektowana w formie przestrzennej stalowej kratownicy. Jej autorem jest mgr inż. Andrzej Kociński. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody z czterema platformami widokowymi. Najwyższa platforma, usytuowana na wysokości 30,5 metra, oferuje wyjątkowo rozległą panoramę. Ażurowa konstrukcja wieży może stanowić wyzwanie dla osób z lękiem wysokości, jednak solidne barierki zapewniają bezpieczeństwo.   


Panorama z wieży


Wchodząc na wieżę widokową na Kłodzkiej Górze, możemy podziwiać zapierającą dech w piersiach, 360-stopniową panoramę Sudetów. Rozległe widoki obejmują Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie, Orlickie, Sowie, a nawet Karkonosze z majestatyczną Śnieżką. W dole rozpościera się malownicza Kotlina Kłodzka z miastem Kłodzko i jego imponującą twierdzą. Dla ułatwienia orientacji w terenie, na platformie widokowej zamontowano tablice opisujące widoczne w oddali szczyty i miejscowości.   


Informacje praktyczne - Kłodzka Góra
    • Dojazd: Na Kłodzką Górę prowadzą trzy szlaki turystyczne , a także szlak rowerowy "Pętla Kłodzka Singletrack" : 
        ◦ Niebieski szlak: z Przełęczy Kłodzkiej lub Przełęczy Łaszczowej (czas przejścia ok. 1,5 godziny). Przy obu przełęczach znajdują się bezpłatne parkingi.   
        ◦ Żółty szlak: z Kłodzka (czas przejścia ok. 3 godzin). Można go skrócić, podjeżdżając samochodem na parking przy punkcie widokowym Kukułka.     
    • Godziny otwarcia: Wieża widokowa jest dostępna przez całą dobę.   
    • Ceny biletów: Wstęp na wieżę jest bezpłatny.   
    

Dodatkowe informacje: 

  • Przy wieży znajduje się wiata turystyczna z ławkami i stołem, a także miejsce na ognisko.
  • W pobliżu wieży znajduje się skrzynka z pieczątką dla zdobywców Korony Gór Polski.   


Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Oferuje niezapomniane wrażenia i możliwość podziwiania rozległych panoram Sudetów. Sama wieża, zbudowana w formie stalowej kratownicy, wyróżnia się na tle innych punktów widokowych w regionie. Warto połączyć wizytę na wieży z innymi atrakcjami regionu, takimi jak zwiedzanie Kłodzka z jego twierdzą, Barda z sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej, czy spływ pontonowy Przełomem Bardzkim.   


Mapa atrakcji

Region

Ziemia Kłodzka

Czy podobała Ci się ta atrakcja?

0.0 0 Recenzje
Dodaj recenzję
Ocena
Wgraj zdjęcia
Anuluj